Nowa aplikacja oceniająca etykę twoich ubrań

Czy nadszedł już czas, by zacząć bardziej troszczyć się o to, skąd pochodzą nasze ubrania i o warunki, w jakich zostały wyprodukowane? Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się zastanowić nad tym, kto uszył twoją koszulkę? Albo czy osoba, która zbierała na nią kłębki bawełny na pewno była dorosła? Śledzenie pochodzenia naszych ubrań jest trudne, ale jedna z australijskich firm ma nadzieję to zmienić.

 

Firma Good On You oceniła 1.000 marek biorąc pod uwagę ich działanie oraz zrównoważony rozwój ich produktów i umieściła ich rankingi w aplikacji na telefon. Kupujący mogą wyszukać markę lub potrzebny produkt, na przykład buty, dżinsy, sukienkę o kroju A.
Każda z marek oceniona jest pod względem jej funkcjonowania w trzech kategoriach: środowisko, siła robocza i traktowanie zwierząt. W rankingu środowiskowym bierze się pod uwagę wykorzystanie substancji niebezpiecznych, barwników i wody, natomiast w rankingu dotyczącym siły roboczej ocenia się warunki pracy i płace pracowników.
Aplikacja ta, którą wydano w tym tygodniu, umożliwia użytkownikom również przesłanie własnej oceny firmom i znalezienie innej niż wyszukana, wyżej ocenianej marki.
Gordon Renouf, dyrektor generalny Good on You, uważa, że młodzi ludzie chcą kupować w zgodzie z zasadami etyki i są świadomi tego, że świat mody co raz częściej stawia na ekorozwój.

 

„Wielu osobom zależy na podejmowaniu zakupowych decyzji dotyczących tego, czego właściwie potrzebują oraz ceny, ale także tego jak wpływa to na świat.”

 

Screen Shot 2015-11-27 at 10.45.50

 

„Przez ostatnich 20-30 lat produkcja ubrań była podzlecana na zewnątrz… potencjalnie jest to dobre pod względem zatrudnienia, lecz warunki pracy często są wtedy marne i w ciągu minionych kilku lat doświadczyliśmy wielu strasznych tragedii.”

 

Katastrofą, która w niedalekiej przeszłości zabrała najwięcej istnień ludzkich było zawalenie się fabryki Rana Plaza w Bangladeszu w roku 2013, gdy zginęło 1.138 osób, a tysiące zostało rannych. W fabryce produkowano odzież dla wielu zachodnich marek, takich jak Zara, H&M, Benetton. Od tamtej pory 190 marek podpisało porozumienie w Bangladeszu, aby poprawić bezpieczeństwo i warunki pracy w miejscowym przemyśle odzieżowym.

 

goodonyou-how-it-works-1024x545

 

Good on You nie bada marek osobiście, lecz korzysta z już istniejących informacji pochodzących z systemu certyfikacji Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade), Ethical Clothing Australia i innych organizacji pozarządowych.
Gordon Renouf wierzy, że świat mody musi jasno mówić o warunkach produkcji i pochodzeniu swoich produktów zamiast ukrywać to w mglistej oczywistości.

 

„Tak naprawdę wszystko jest niejasne. Firmy twierdzą, że są „przyjazne środowisku” i „dbają o swoich pracowników”. Pragniemy, by marki mówiły wprost co robią, by ich łańcuchy dostaw były przejrzyste i by było wiadomo gdzie znajdują się ich fabryki, aby każdy interesant lub związek mógł to sprawdzić.”

 

32A391C0-BECF-42D4-AFAF-5AA34DC45B94

Mogą Ci się spodobać